پرسش:
آیا در زندگی و تاریخ اهل بیت (علیهم السلام) عقد موقت و صیغه جایی داشته است؟


پاسخ:

ازدواج موقت در مقابل ازدواج دائم نوعی از ازدواج است که در آن دو زوج برای مدت معلومی با هم محرم شده و پس از انقضاء مدت، محرمیت از بین آنها برداشته می شود.
مفسرین(1) آیه 24 سوره نساء را در مورد ازدواج موقت می دانند آنجا که می فرماید:فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً ۚ...﴿۲۴

خداوند متعال در این آیه شریفه بر لزوم پرداخت مهری که برای ازدواج موقت مقرر کرده اید تاکید دارد. این نحوه بیان نشان میدهد که اصل جواز ازدواج موقت، مسئله‌ای مسلم بوده است و قرآن کریم صرفا بر لزوم پرداخت مهریه تاکید دارد.
ازدواج موقت در زمان رسول خدا (صلی الله علیه واله) حلال بود اما عمر بن خطاب آن را حرام اعلام کرد.«مردی از اهل شام از ابن عمر در مورد متعه سؤال کرد، او گفت حلال است. سؤال کننده به او گفت: پدرت آن را ممنوع کرد. ابن عمر گفت: اگر پدرم آن را ممنوع کرده باشد و رسول خدا(صلی الله علیه واله ) آن را حلال کرده باشد، آیا ما سنت پیامبر(صلی الله علیه واله) را رها کنیم و از قول پدرم تبعیت کنیم؟!(2)
این مطلب به خوبی گویای آن است که تحریم عقد موقت از بدعتهایی است که خلیفه دوم از خود به جای گذاشت.
اما در این مورد که خود اهل بیت (علیهم السلام) نیز عقد موقت داشته اند یا نه؟

عرض می شودطبق برخی از گزارشها بله!

امام صادق(علیه السلام) در روایتی می فرماید پیامبر(صلی الله علیه واله) ازدواج موقت داشتند(3)
در روایتی آمده است حضرت علی (علیه السلام) با زنی از قبیله بنی نهشل در کوفه ازدواج موقت کرد(4). از آنجا که این روایت بر ازدواج آن حضرت در کوفه دلالت دارد معلوم می‌شود در زمان خلافت ایشان این ازدواج صورت گرفته‌است؛
درباره دیگر ائمه (علیهم السلام) نقلی دیده نشد؛ چرا که در شرایطی که خلفای اهل سنت با این مسئله مثل فحشا برخورد می کردند تقیه و حفظ جان و آبروی ایشان اقتضا می کرد که از انجام این فعل حلال خود داری کنند.

منابع:
1. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۱ش، ج3، ص335-336
2. ترمذی، محمد بن عیسی، سنن ترمذی، بیروت، دار الفکر، ۱۴۲۱ق، ج3، ص185-186
3.شیخ حر عاملی، محمد بن حسین(1104ق)؛ وسائل الشیعه،؛ موسسه آل البیت، قم، 1409ق، چاپ اول، ج21 ص۱۳
4.همان، ص101

http://www.askdin.com/showthread.php?t=60599&p=965589&viewfull=1#post965589