سؤال:
حدود دوسال قبل، همسرم بدون اطلاع و رضایت من همسر دوم گرفته است. گفت هدفش سرپرستی زن بیوه بود.من مخالفت کردم با اصرار فراوان راضی شدم فقط دوشب در هفته آنجا برود.از لحاظ خرج هم مثل من برای آن زن هزینه میکند خانه و لوازم را تهیه کرده است مشکل اینجاست که اول همسرم گفت به همین دوشب درهفته راضی است ولی الان آن زن بهانه میگیرد و وقت بیشتری می خواهد.دیگر توان تحمل ندارم افکارآزاردهنده رهایم نمیکند. باحجم کارای همسرم، زمان زیادی کنارمان نیست و بچه هایم بهانه پدرشان را می گیرند.

 

 


پاسخ:
احساس سخت و سنگینی را که در این موضوع به شما دست داده می فهمیم و امیدواریم ان شاء الله هر چه سریعتر بهترین تصمیم را برای زندگی تان بگیرید.
مسئله ای که مطرح نمودید دارای جنبه های متعددی از جمله جنبة شرعی، اعتقادی و روانشناختی است ولی شما با انجمن مشاوره صحبت نموده و سؤال خود را با مشاور در میان گذاشته اید. در هر صورت تلاش ما بر این است که ان شاء الله پاسخ درخور و جامعی خدمت شما تقدیم نماییم.

از لحاظ شرعی و قانونی چند همسری برای مردان با رعایت شرایط آن اشکالی ندارد. اسلام با شرایطی از جمله پاسخگو نبودن تک همسری به نیاز مردان، نقص همسر اول مشروط به رعایت عدالت زنان متعدد برای مردان جایز می‌داند و البته برای آن محدوده چهار مورد را تعیین کرده است. «وَ إِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُوا فِی الْیَتامى فَانْکِحُوا ما طابَ لَکُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَة؛ اگر مى‌ترسید به هنگام ازدواج با دختران یتیم رعایت حق و عدالت را درباره حقوق زوجیت و اموال آنان ننمایید و به سراغ زنان دیگر بروید، از آن‌ها دو نفر یا سه نفر یا چهار نفر به همسرى خود انتخاب کنید اما اگر مى‌ترسید عدالت را رعایت ننمایید تنها به یک همسر اکتفا کنید. (1)

در هر صورت همسر شما قطعاً نیت الهی در ازدواج دوم داشته و از این بابت خیالتان راحت باشد ولی ای کاش قبل از صدور اجازه ازدواج مجددهمسرتان با مشاور صحبت می نمودید و بعداً تصمیم نهایی را می گرفتید؛ در هر صورت به نظر می‌رسد که شما از قانون همسرتان در تقسیم لیالی و رعایت عدالت راضی نیستید که این موضوع را از دو طریق می‌توانید حل و فصل کنید.

اولا از طریق قضایی پیگیری نمایید که با توجه به مسئلة اطالة دادرسی و رفتن آبروی شما و همسرتان مصلحت را در این مسیر نمی بینیم.

ثانیا می توانید این موضوع را از طریق گفتگو و یادآوری برنامه ای که خودش مشخص نموده و از ابتدا پایبند بوده است موضوع را حل کنید و اگر حل نشد حتما همراه با ایشان به مشاور خانواده مراجعه و مشکلتان را حل کنید.

به لحاظ شرعی بر اساس نظر مشهور در فقه امامیه شوهر وظیفه دارد در هر چهار شب دست‌کم یک شب را با همسر خود هم‌ بستر شود. این حق به محض ازدواج شروع و هر چهار شب یک بار بطور منظم تکرار می شود. به این ترتیب اگر مردی چهار زن داشته باشد همهٔ شب‌هایش در اختیار همسرانش است؛ اما اگر مردی مانند همسر شما دو زن داشته باشد دو شب برای زنان و دو شب به اختیار خودش است؛ منتها چون شما از ابتدا ازدواج دوم را مشروط نموده اید توصیه می‌کنیم موضوع را با گفتگو و مشاوره حل و فصل کنید و همسرتان را در جریان فشار عاطفی و تربیتی فرزندانتان قرار دهید تا بیشتر به شما و فرزندان توجه کند.

پی نوشت:
1. نساء:4.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=64188&p=1005051&viewfull=1#post10...